Koronavirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Alper MISIRLI

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Koronavirüs ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde, 2019 yılı Aralık ayının başında görülmüştür, Wuhan bölgesindeki yetkililer tarafından tanım konulmadığı için gayri resmi olarak “Wuhan” koronavirüsü adıyla da bilinmektedir. New Coronavirus (yeni koronavirüs) solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün yeni adını SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) olarak belirlemiştir. Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak için COVID-19 terimini kullanmaktadır.

CoViD-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir acil sağlık durumu olarak ilan etmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise virüs pandemi, küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Covid 19 – yeni koronavirüs enfeksiyonun belli başlıca belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü olarak bulgular göstermektedir. Daha ağır vakalarda enfeksiyon zatürre, solunum yetmezliğine, böbrek yetmezliği gibi belirtiler göstermektedir.

Genel olarak virüs türleri zaman içerisinde sürekli evrimleşerek (Covid 19) 2002 senesinden itibaren grip benzeri semptomlar gösteren ve hatta daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaya başlamıştır.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için basit öneriler arasında düzenli olarak dezenfektan veya ellerin sık-sık yıkanması, öksürme ve hapşırma sırasında ağızda mutlaka maske olması ve kullandığınız maskenin sık-sık yenilenmesi gerekmektedir, bu semptomları gösteren kişilerle yakınlaşmaktan kaçınılması yer alır. Kullanılan mendilin derhal çöpe atılması gereklidir.

Covid 19 belirtileri arasında en sık karşılaşılan belirtiler yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük olarak bilinir. Fakat bazı hastalarda aşağıdaki belirtilerde gözlemlenmektedir;

Koronavirüs Belirtileri

En yaygın semptomlar:

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:

 • Ağrı ve sızı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Konjunktivit
 • Baş ağrısı
 • Tat alma veya koku duyusunun kaybı
 • Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Covid 19 – Koronavirüsü belirtileri gösteren kişilerin çevrelerindeki kişilere bulaştırmamak için maske takmaları gerekmektedir.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs (Covid 19) taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında etrafa virüs taşıyan damlacıklar saçmaktadır. Bu virüs taşıyan damlacıklara maruz kalmak koronavirüsün bulaşmasına sebep olmaktadır. Virüs taşıyan damlacıkların temas ettiği yüzeylere dokunduktan sonra elinizi ağzınıza, burnunuza, gözünüze götürmeniz de koronavirüs kapmanıza sebep olabilir.

Yeni Koronavirüsün (Covid 19) kuluçka süresi ne kadardır?

Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasındadır..

Koronavirüs (Covid 19) tedavi yöntemleri nelerdir?

Koronavirüs için özel bir tedavi yöntemi kullanılmamaktadır. Uzman hekimler ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmektedir. Hastaların bol sıvı tüketmeleri ve dinlenmeleri önerilmektedir.

Koronavirüsten korunmak için yapılacak en temel önlem el hijyenine dikkat etmektir. Ellerinizi sık sık, en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayınız.

Kirli ellerinizi ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize sürmeyiniz.

Enfekte şahıslarla yakın temasta bulunmayınız.

Sosyal mesafe kurallarına uyunuz. (En az 1 metre)

Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu mutlaka mendille kapayınız.

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektan bakteri ve virüsleri öldüren, gelişmesini ve üremesini önleyen maddedir. İdeal bir dezenfektan toksik olmamalı, bakteri ve virüsleri kolayca yok edebilmeli, insana ve çevreye zarar vermemeli, kolay uygulanabilir olmalıdır.

 • Nanoksia %100 bitkisel bir dezenfektandır.
 • Nanoksia insan sağlığına, hayvanlara ve bitkilere zarar vermez.
 • Nanoksia çevre dostudur.
 • Nanoksia bakteri ve virüsleri dakikalar içinde yok eder, hijyenik yaşam alanları sağlar.
 • Nanoksia renksiz ve kokusuzdur.

Sipariş vermek için tıklayın!